Radosne spotkanie młodzieży francuskiej na Trzech Lipkach

 


Spotkanie

 

 
 
 

Strefa Chwały POLSKA 1050

 

 

 

 
 

Jedno Serce, Jeden Duch, Jeden Bóg – ŻYWY KOŚCIÓŁ. Strefa Chwały POLSKA 1050 !

 


Z okazji Światowych Dni Młodzieży w Polsce Narodowe Centrum Kultury i Światowe Dni Młodzieży organizują 29 lipca o godzinie 19:00 na Błoniach w Krakowie nieziemski koncert Strefa Chwały POLSKA 1050. Nazwa koncertu nawiązuje do 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Głównym celem jest ukazanie wszystkiego, co najlepsze na chrześcijańskiej scenie muzycznej. Pragniemy zaprezentować młodzieży z całego świata dorobek i kunszt tych polskich muzyków, którzy tworzą i działają z misją, aby głosić Boga. To bardzo istotna i ciągle niedoceniana część naszej kultury, której dziedzictwo opiera się na 1050 latach historii naszego kraju. Muzyka jest ponadnarodowym łącznikiem – jak Miłość. Może dlatego nie ma człowieka na świecie, który by nie lubił muzyki?
Zatem tuż po drodze krzyżowej z Papieżem Franciszkiem na specjalnej scenie zagrają gwiazdy takie jak: Deus Meus, New Life’m , Full Power Spirit, Tymoteusz, Maleo Reagee Rockers, TU/Mate.O, Play&Pray, Arkadio, ks. Jakub Bartczak i Poldek Twardowski.
Całość koncertu poprowadzą: Dorota Chotecka-Pazura i Radosław  Pazura oraz Patrycja Hurlak i Dariusz Kowalski. A wykorzystując nowoczesną, multimedialną scenografię wyświetlane będą wizualizacje nawiązujące do dziedzictwa cywilizacji chrześcijańskiej, a także idei Światowych Dni Młodzieży.
Dlatego to nie będzie zwykły występ, ale koncert na Chwałę Boga jakiego dotąd nie było!

Wyobraź sobie tylko tych wszystkich energicznych młodych ludzi z całego świata. A wszyscy różni, wszyscy piękni i… nikt nie jest samotny! Jesteś wśród nich: czujesz jak serce bije mocniej, skaczesz i szalejesz pod sceną w rytm boskiej muzyki. Całe Błonia zdają się poruszać w rytm serca. Jednego Serca, Jednego Ducha i Jednego Boga to jest ŻYWY KOŚCIÓŁ!
Niech to będzie prawdziwa przestrzeń Chwały Boga – Strefa Chwały POLSKA 1050!

Więcej na: polska1050.pl

Fb: polska1050

 

 
 
 

Program ŚDM w Krakowie

 


Sanktuarium św. Jana Pawła II,

w którym znajdują się jego relikwie, powstało na terenie po zakładach Solvay, w których podczas okupacji pracował Karol Wojtyła. Papież Franciszek wyspowiada w tym miejscu, 30 lipca, pięć młodych osób: w języku włoskim, hiszpańskim i francuskim.

Sanktuarium św. Jana Pawła II jest częścią większego kompleksu - Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Sąsiaduje ono z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przed ŚDM oba sanktuaria ma połączyć kładka dla pielgrzymów.

Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” zostało powołane 2 stycznia 2006 r. przez kard. Stanisława Dziwisza, dla upamiętnienia św. Jana Pawła II i upowszechniania jego nauczania poprzez działalność naukową, religijną i społeczną. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez św. Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: „Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach to światowe centrum kultu Miłosierdzia Bozego. Miejsce, do którego młodzi uczestnicy ŚDM będą pielgrzymować w ramach „Katechezy w drodze”. Rankiem, 30 lipca, sanktuarium odwiedzi papież Franciszek. Przejdzie przez Bramę Miłosierdzia, a następnie w bazylice Miłosierdzia Bożego odprawi Mszę św. z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i seminarzystów.

„Sercem” sanktuarium jest klasztorna kaplica. Znajduje się w niej obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły, oraz trumienka-relikwiarz ze szczątkami św. siostry Faustyny (1905-1938), która w swoim „Dzienniczku” przekazała światu przesłanie o Bożym Miłosierdziu.

Młodzi pielgrzymi będą mogli skorzystać z przygotowanej specjalnie na ŚDM aplikacji mobilnej na smartfony i tablety pod nazwą: Faustyna.pl, w której znajdą m.in. informacje o św. Faustynie, orędziu Miłosierdzia Bożego i sanktuarium w Łagiewnikach. Transmisja online (www.faustyna.pl) pozwala bez żadnych ograniczeń wirtualnie zwiedzać sanktuarium, a w lipcu możliwe będzie śledzenie pobytu Franciszka w tym miejscu.

Do obu sanktuariów można dojechać, podobnie jak do Centrum Jana Pawła II, komunikacją miejską - autobusami 135, 224, 504 oraz tramwajami 8, 10, 22 i dalej pieszo. Spod Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy u. Franciszkańskiej kursuje tzw. papabus.

Były niemiecki obóz Auschwitz

Były niemiecki obóz KL Auschwitz w Oświęcimiu jest symbolem Holokaustu i męczeństwa narodów w czasie II wojny światowej. Stworzone przez Niemców miejsce kaźni ponad miliona ludzi Jan Paweł II nazwał „Golgotą naszych czasów”. Podczas Światowych Dni Młodzieży przybędzie tu papież Franciszek.

Początkowo najliczniejszą grupę więźniów stanowili Polacy. W połowie 1942 r. ich liczba zrównała się z Żydami, których coraz liczniejsze transporty w ramach realizowanego przez Niemców tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej docierały do obozu z krajów okupowanych przez Rzeszę i sojuszniczych. Większość deportowanych wkrótce po przywiezieniu trafiała do komór gazowych wybudowanych w sąsiednim Birkenau. Od 1943 r. liczba Żydów stanowiła większość więźniów. W KL Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także dziesiątki tysięcy Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Z Krakowa w półtorej godziny (60 km) można tam dojechać jednym z wielu autobusów, lub samochodem, najlepiej drogą wojewódzką przez Alwernię.

Jasna Góra

Jasna Góra to jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie, a zarazem największe centrum pielgrzymkowe w Polsce. Częstochowskie sanktuarium każdego roku odwiedza kilka milionów pątników ze wszystkich zakątków globu.
Papież Franciszek 28 lipca odprawi w Częstochowie Mszę św. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Kraków dzieli od Częstochowy ok. 130 km, które można pokonać, korzystając z połączeń kolejowych lub transportu drogowego.

Wawel

Wawelskie Wzgórze, na którym mieści się Zamek Królewski i Katedra, przez wieki było centrum władzy świeckiej i duchownej w Polsce. W roku 1000 w Krakowie powstało biskupstwo, a wkrótce potem na Wzgórzu Wawelskim wzniesiono pierwszą katedrę.

27 lipca, na Wawelu zaplanowano oficjalną ceremonię powitania Franciszka w Polsce; papież spotka się tu z prezydentem Andrzejem Dudą. Wieczorem pokaże się w Oknie Papieskim w Kurii.

Wybudowany na wzgórzu zamek służył władcom Polski jako rezydencja od połowy XI do początku XVII wieku. Od momentu koronacji króla Władysława Łokietka w 1320 roku, na Wawelu koronowani byli wszyscy polscy królowie, z wyjątkiem Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Gotycka katedra wawelska pod wezwaniem świętych Stanisława i Wacława, trzecia z kolei na tym miejscu, została wzniesiona w latach 1320-1364. Świątynia jest budowlą bazylikową, trójnawową, z trzema wieżami (Zygmuntowską, Zegarową i Srebrnych Dzwonów), otoczona wieńcem kaplic, przebudowywanych w ciągu następnych stuleci.

Na Wawel można dojść Drogą Królewską wiodącą przez Kraków od Barbakanu, ulicą Floriańską, przez Rynek Główny i Grodzką. Do Wawelu prowadzą także alejki Plant, okalających Stare Miasto.

 

za PAP

 
 
 

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbędą się 26 - 31 VII 2016 pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

 

Otwórzmy Polskę Jana Pawła II, otwórzmy Kraków Jana Pawła II na przyjęcie młodych chrześcijan, którzy pod przewodem Ojca Świętego Franciszka będą nam świadczyć o swoim przeżywaniu Ewangelii, o swoim osobistym przywiązaniu do Chrystusa i Kościoła.
Światowy Dzień Młodzieży stwarza okazję do wymiany darów. Polska może się podzielić swoim doświadczeniem przeżywania Ewangelii, która od tysiąca pięćdziesięciu lat użyźnia i przemienia oblicze naszej ziemi, towarzysząc kolejnym pokoleniom Polek i Polaków
Niech to wzajemne spotkanie i wymiana darów odsłoni przed nami piękno Kościoła jako wielkiej, obejmującej wszystkie narody wspólnoty ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana. (kard.Stanisław Dziwisz, Katedra na Wawelu, Niedziela Palmowa 2016)