MSZA ŚWIĘTA PRZY SZAŁASOWYM OŁTARZU

 

Tegoroczna Msza Święta przy Szałasowym Ołtarzu ks. Karola Wojtyły na Turbaczu, odbyła się w niesprzyjających okolicznościach. Temperatura około zera, niski pułap chmur i niemiły lodowaty kapuśniaczek nie zdołały jednak popsuć humoru najbardziej wytrwałym i zaprawionym w górskich wędrówkach turystom i sympatykom Szlaków Papieskich. W tym dniu w Tatrach spadł śnieg. Spotkanie religijne rozpoczęło się odczytaniem listu Metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego przez ks. prał. Stefana Misińca opiekuna duchowego Fundacji Szlaków Papieskich. Mszę Świętą odprawił sercanin ks. Kazimierz Dadej, kapelan Turbacza przy Kaplicy Papieskiej na Rusnakowej Polanie, w koncelebrze z ks. Misińcem i ks. Józefem Obłójem, proboszczem parafii w Desznicy w Beskidzie Niskim. Ksiądz Józef do Szałasowego Ołtarza przybywa co roku od chwili jego powstania, zawsze z dużą grupą towarzyszących mu pielgrzymów. W tym roku głosił kazanie, w którym w nawiązaniu do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego poruszył rolę wspólnoty w życiu Kościoła, Ojczyzny i Rodziny. Po zakończeniu Eucharystii górale zapalili watrę.
Szałasowy Ołtarz jest niezwykłym miejscem na mapie Szlaków Papieskich w Polsce. Od osiemnastu lat odbywa się przy nim co roku Msza św. w trzecią niedzielę września, na zakończenie sezonu turystycznego. Data jest nieprzypadkowa - w 1953 roku ks. Karol Wojtyła, wędrując szlakami Gorców z grupą młodych studentów
i absolwentów uczelni krakowskich, w istniejącym w tym miejscu szałasie odprawił Mszę św. dla nich i pasterzy opiekujących się owcami.

 

U.J.W.

 


Autor zdjęć: Jacek/GOPR

 
 

KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

 

5 września Metropolita Krakowski ab Marek Jędraszewski, w obecności władz Kalwarii otworzył i poświęcił ulicę Kardynała Mariana Jaworskiego.
Jest to ulica w centrum miasta, która z Rynku prowadzi w stronę cmentarza.
Pod koniec czerwca na XXVIII sesji Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej decyzję w tej sprawie podjęto jednomyślnie.
Wyrażam wielką wdzięczność za tę inicjatywę i radość. Kalwaria Zebrzydowska została wzbogacona o ważny element pamięci o człowieku, który był bardzo związany z tym miastem – mówił abp Marek Jędraszewski. Metropolita dodał, że wszystkie ziemskie drogi ostatecznie prowadzą do nieba, a podczas wędrówki nie jesteśmy sami, ponieważ towarzyszą nam święci.
W przeddzień pierwszej rocznicy śmierci śp. kard. Mariana Jaworskiego w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej Eucharystii w intencji hierarchy przewodniczył bp Marian Buczek. W koncelebrze uczestniczyli kapłani archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej świętujący 50-lecie kapłaństwa, oraz opiekun duchowy Szlaków Papieskich ks.prał.Stefan Misiniec. Na modlitwie zgromadziła się również rodzina
i przyjaciele metropolity lwowskiego.
Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył kard. Mariana Jaworskiego Orderem Orła Białego. Kardynał był doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 2006 r.
był honorowym obywatelem Krakowa, gdzie mieszkał od przejścia na emeryturę w 2008 r.
Kard. Marian Jaworski zmarł 5 września 2020 r. w Krakowie. 11 września, po mszy pogrzebowej w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, został pochowany w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej.
Na poświęconej płycie, oprócz biskupiego herbu i dat życia, znajduje się prosta inskrypcja zgodna z wolą Zmarłego "Marian kard. Jaworski – metropolita lwowski – "kardynał Kalwaryjski". – Wszystko, co najważniejsze otrzymałem przez Matkę Bożą Kalwaryjską – mawiał śp. kard. Marian Jaworski, nawiedzając kalwaryjskie sanktuarium.

Poświęcenie ulicy

 

GJ/UW

 


Autor zdjęć: GJ

 
 

LUBACZÓW PAMIĘTA

 

W niedzielę 25 lipca 2021 r. o godz. 13.00, w ramach trwającego Festiwalu Dziedzictwa Kresów, w konkatedrze w Lubaczowie odprawiona została Msza Święta za spokój duszy Kardynała Mariana Jaworskiego, transmitowana przez Telewizję POLONIA. Przewodniczył ks. Biskup Edward Kawa ze Lwowa.
Znakomite kazanie okolicznościowe, poświęcone Kardynałowi Marianowi Jaworskiemu, jego związkom z Lubaczowem i Kresami, wygłosił ks. Biskup senior Kazimierz Górny z Rzeszowa – wieloletni przyjaciel Księdza Kardynała.
Po Mszy Świętej została na ścianie konkatedry odsłonięta tablica, dedykowana pamięci Kardynała Jaworskiego.
Oprawę muzyczną wykonał chór Barogue Collegium 1685 ze Szczawnicy.
Uczestnicy uroczystości udali się następnie na rondo przy ul. Sobieskiego, aby przy nowo powstałej obwodnicy Lubaczowa odsłonić tablicę z nazwą: „Aleja Kardynała Mariana Jaworskiego”. Zasadzone też, zostały symboliczne drzewa, jawory, które w przyszłości będą zdobić pobocza nowej obwodnicy.
Kardynał Jaworski był serdecznym przyjacielem Jana Pawła II, towarzyszył Mu do ostatnich chwil życia, umierającemu, udzielił Ostatniego Namaszczenia.

Papież Jan Paweł II odwiedził Lubaczów 3 czerwca 1995 roku:

RELACJA

 

Grzegorz J.

 


Autor zdjęć: Grzegorz J.

 
 

BESKID NISKI. MAGURA WATKOWSKA

 

Z inicjatywy Opiekunów Szlaków Papieskich, na obelisku na Magurze Wątkowskiej umieszczona została dodatkowa tabliczka z kalendarium św. Jana Pawła II.

 

JK

 

 
 

NA SZLAKU PAPIESKIM. DZIEŃ PAPIESKI W ŁĘTOWEM.

 

Łętowe, mała wioska w Beskidzie Wyspowym, położona jest przy Szlaku Papieskim Matki Bożej Królowej Polski. Szlak ten, prowadzi malowniczą górzystą trasą, z pięknymi widokami na pobliskie Gorce. Rozpoczyna się w Mszanie Dolnej, aby zakończyć swój bieg w Rzekach, w pobliżu „Papieżówki”.
Mieszkańcy Łętowego pielęgnują pamięć o św. Janie Pawle II i są dumni, że właśnie On, jako Metropolita Krakowski, poświęcił kamień węgielny i wmurował akt erekcyjny pod nowy kościół. W jubileuszowym roku setnych urodzin Św. Jana Pawła II, podjęli więc inicjatywę upamiętnienia jego kilkakrotnych wizyt w parafii.
Przed kościołem parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Polski stanął piękny kamień z tablicą, na której umieszczony został napis: Płacz Matki Bożej to znak nadziei. Ten płacz ma wielkie znaczenie dla Europy… Jan Paweł II, Rzym 8 V 1994/ W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi Wielkiemu/w setną rocznicę urodzin/wdzięczni Parafianie i Duszpasterze/Biskup/Kardynał Karol Wojtyła 20-21 V 1962 wizytował Łętowe; 1-8 VIII 1963 wędrował szlakiem górskim z Mszany Dolnej przez Ogorzałą – Ostrą – Kiczorę – Jasień – do Rzek; 19 IX 1975 poświęcił kamień węgielny pod nowy kościół, wmurował akt erekcyjny; Łętowe, 11 X 2020.
Obok - okazała dwustronna gablota z mapą Szlaku Papieskiego na tym terenie i historią parafii opatrzoną licznymi fotografiami archiwalnymi, zebranymi podczas wywiadów z mieszkańcami wsi.
W Dniu Papieskim, 11 października, ks. Jan Potoplak MS proboszcz, w koncelebrze z opiekunem duchowym Fundacji Szlaki Papieskie z ramienia Metropolity Krakowskiego - ks. prał. dr Stefanem Misińcem odprawili uroczystą Mszę Świętą. Na prośbę Księdza Proboszcza tablicę odsłonili wójt Mszany Dolnej Bolesław Żaba, sołtys Łętowego Zbigniew Florek i radny Krzysztof Niedojad, po czym kapłani dokonali jej poświęcenia. Najmłodsi parafianie - przedszkolaki złożyły bukiet zebranych w przydomowych ogródkach "marcinków", ulubionych jesiennych kwiatków Ojca Świętego, zapaliły  znicz pamięci i prosiły św. Jana Pawła Wielkiego, aby opiekował się nimi i prowadził   przez życie Bożą ścieżką. Na koniec wszyscy uczestnicy zaśpiewali „Barkę”. Jeszcze parę godzin wcześniej padał rzęsisty deszcz, jednak ustąpił na czas uroczystości. Niebo było zachmurzone ale atmosfera spotkania - ciepła, rodzinna.
Oprawę muzyczną wydarzenia przygotował  zespół regionalny „Łętowianie” i „Mali Łętowianie”. Uczniowie miejscowej szkoły ze swoimi nauczycielkami opracowali krótki program artystyczny p.t. "Niech zstąpi Duch Twój... "
Tablica granitowa została sfinansowana ze środków Gminy Mszana Dolna w ramach Funduszu Sołeckiego przeznaczonego na promocję wsi, materiał na gablotę,  koszt wydruku mapy Szlaku Papieskiego oraz tablicy z historią parafii pokryto ze środków Powiatu Limanowskiego w ramach dotacji pozyskanej przez Stowarzyszenie „Łetowianie”. Wszystkie prace związane z wykonaniem gabloty, transportem i montażem kamienia, zostały wykonane nieodpłatnie przez parafian.
Pomocą merytoryczną służyła Organizatorom Fundacja Szlaki Papieskie.
Pomysłodawcy czekają teraz na wiosnę, aby Szlakiem Papieskim podążyli pierwsi pielgrzymi. Czeka ich jeszcze praca przy porządkowaniu i udoskonaleniu oznakowania Szlaku Papieskiego do czego chętnych nie brakuje.

 

Oprac. Urszula J.Własiuk

 

 
 
first prev 1 z 21 next last