„Karol”. Premiera pierwszego polskiego musicalu o św. Janie Pawle II

 

jest ciekawym wydarzeniem kulturalnym. W widowisku wzbogaconym nowoczesnymi efektami multimedialnymi, biografia Świętego Jana Pawła II opowiedziana została muzyką i tańcem. Premiera, przy pełnej widowni, odbyła się w sobotę, 25 lutego 2017 roku, w Tauron Arenie w Krakowie. Dwa lata przygotowań dało dobry efekt artystyczny. Reżyserem jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, libretto napisał Michał Kaczmarczyk, muzykę Filip Siejka. W gronie wykonawców, między innymi Jacek Kawalec, Edyta Geppert, Anna Wyszkoni i Piotr Cugowski.

„Nasza opowieść o życiu Karola Wojtyły bywa zabawna, pogodna i pełna ciepła, ale bywa też dramatyczna, wzruszająca, nostalgiczna, chwytająca za serce. Tak jak biografia Jana Pawła II – pełna jest zaskakujących zwrotów akcji i nieoczekiwanych zdarzeń, które sprawiają, że ponad dwugodzinny spektakl trzyma widza w napięciu od początku do końca. Musical daje wiele okazji, by śmiać się do rozpuku, ale i płakać ze wzruszenia…”
Patronatem Honorowym Generalnym objął Musical „Karol” kardynał Stanisław Dziwisz. Wśród licznego grona instytucji, które udzieliły Patronatu Honorowego jest Fundacja Szlaki Papieskie. Byliśmy, widzieliśmy.

Więcej na temat musicalu można przeczytać i zobaczyć na stronie:

Musical - Karol

 

Wiesława Jarguz

 

 
 

Życzenia Duchowego Opiekuna Fundacji Szlaków Papieskich

 

Boże Narodzenie, 2016


Szanowna Pani Urszula J. Własiuk
Prezes Fundacji Szlaki Papieskie
Kraków


W Betlejemską Noc śpiewy Aniołów chwaliły Boga na wysokościach
i zapowiadały pokój między ludźmi. W tych dniach wędrujemy duchowo drogą prowadzącą do miejsca Narodzenia Chrystusa. Prowadzi nas światło, które oświeca umysły i serca, ochrania nas, oraz prowadzi bezpiecznie ścieżkami Bożych tajemnic. Niech te Święte Dni przyniosą pociechę z nadziei, że dobro zwycięży zagrożenia i w groźny świat wniesie wartości umożliwiające życie zgodne z nauką Ewangelii.
Na Święta Bożego Narodzenia przesyłam serdeczne życzenia: Niech Pan Jezus udzieli wielu łask i błogosławi każdego dnia w Nowym Roku.


 

 

 
 

Z życzeniami w Kurii krakowskiej

 

W przeddzień Wigilii Świąt Bożego Narodzenia, podobnie jak w latach ubiegłych, odwiedziliśmy w Kurii Kardynała Stanisława Dziwisza, aby złożyć życzenia świąteczne
i noworoczne. Przy tej okazji wręczamy zawsze własnoręcznie upleciony wieniec z siana
i jedliny i prosimy o błogosławieństwo dla działań Fundacji Szlaki Papieskie.

 

 

 
 

WIEDEŃ. KORONACJA OBRAZU MATKI BOŻEJ w POLSKIM KOŚCIELE ŚW. KRZYŻA

 

Z okazji 1050-lecia Chrztu Polski i 333 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, w niedzielę 30 października 2016, o godz. 10.30, nastąpiła długo wyczekiwana koronacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wotami jubileuszowymi. Dokonał jej Arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schonborn w asyście bpa Wiesława Lechowicza – delegata KEP ds. Emigracji Polskiej. Uroczystość poprzedziły rekolekcje maryjne. Polskie władze reprezentował v-ce minister Jan Dziedziczak z MSZ, ambasador i konsul RP, oraz przedstawiciele polskiego sejmu i senatu. Obecni byli także przedstawiciele władz Wiednia, delegacja parlamentu węgierskiego, stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej oraz przedstawiciele Episkopatu Austrii. Przybyły delegacje Wspólnoty Polskiej, Forum Polonijnego i Związku Podhalan w Austrii, Szkoły Polskiej w Wiedniu oraz liczni Polacy z Austrii i Polski (szczególnie z Podhala). W trakcie ceremonii Polska Misja Katolicka została uhonorowana Medalem Senatu RP. Koronacja obrazu była kulminacją wszystkich tegorocznych wydarzeń i imprez poświęconych obchodom 333 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej oraz 1050- lecia Chrztu Polski, jakie miały miejsce poza granicami kraju.
Korony jubileuszowe wykonał znakomity, obdarzony wielką wrażliwością artysta rzeźbiarz z Nowego Targu – Marek Szala, znany jako wykonawca takich monumentalnych dzieł, jak ołtarz na którym św. Jan Paweł II odprawiał Mszę św. pod zakopiańską Krokwią, pomniki Ojca Świętego przy zakopiańskiej „Księżówce” i w Rabie Wyżnej.
Korony są darem Czcicieli Maryi skupionych przy wiedeńskim kościele. Na pamiątkę wydarzenia Artysta umieścił w tzw. "klejnocie koronnym" po dwu stronach bursztynowej aplikacji dwie symboliczne postaci: Mieszka I i Jana III Sobieskiego. „Kruszec, kamienie i perły, z których wykonałem korony – mówi - pochodziły z ofiarnych darów Polonii wiedeńskiej i wiedeńczyków. (podobnie jak wcześniejsze relikwiarze, tabernakulum i berło)".

Relacja z Wiednia

 

 

 
 

Tydzień Papieski w Fundacji Szlaki Papieskie

 


Nowy Targ; zaproszenie Muzeum Podhalańskiego
- 16 X - prelekcja (Urszula Własiuk, Jerzy Rieger) o Szlakach Papieskich i wędrowaniu z ks. Karolem
Wojtyłą;

Wadowice; zaproszenie Biblioteki Publicznej
- 17 X - prelekcja (jw) dla dzieci szkół podstawowych

 

 

 
 
first prev 1 z 7 next last